BSA Jēkabpils filiāles absolvents - jaunais Jēkabpils policijas priekšnieks

Jaunais Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Jēkabpils iecirkņa priekšnieks Zigmunds Januševskis amatā tika apstiprināts 8. martā. Nu jau aizritējuši vairāk nekā divi mēneši, kopš viņa pakļautībā ir vairāk nekā simts cilvēku. Viņš pats teic, ka ieņemt šo posteni reizē ir un nav viegli.
Priekšgājējs Valerjans Strapcāns kolektīvā bijis autoritāte, viņam esot pagrūti līdzināties, tomēr Z. Januševskim arī šis darbs nav svešs — drošības struktūrās nostrādāti vairāk nekā 10 gadi.
Z. Januševskis nāk no Daugavpils puses — no Subates. Ja iepriekš kāds viņam vaicātu, vai vēlas kļūt par milici, tad atbilde būtu noliedzoša, taču laiki mainījās un būt par policistu vairs nešķita nelāga izvēle, jo viņam vienmēr piemitusi vēlēšanās izzināt. Pēc Rīgas Celtniecības tehnikuma beigšanas un celtnieka tehniķa profesijas iegūšanas līdz deviņdesmitajiem gadiem Z. Januševskis strādāja dzimtajā pusē kolhozā «Liesma» par būvdarbu vadītāju. Kad kolhozi beidza pastāvēt un viss mainījās, bija jāpielāgojas apstākļiem un viņš sāka strādāt Sēlijas muitā, vēlāk nonāca Jēkabpilī tiesu izpildītāja darbā. Tad arī tika iegūta pirmā juridiskā izglītība, pabeigta Jēkabpils Agrobiznesa koledža un saņemta jurista palīga kvalifikācija. Vēlāk sekoja darbs Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu kontroles grupā un no 2000. gada —Valsts policijā Kriminālpolicijas ekonomikas noziegumu grupā, ko kādu laiku viņš arī vadīja. Sekoja mācības toreizējā Baltijas Krievu institūta, tagad Baltijas Starptautiskās akadēmijas Jēkabpils filiāles tiesību zinību specialitātē. Tolaik viņa pakļautībā bija 3 — 4 cilvēki un atsevišķos pasākumos bija jāvada arī lielāks cilvēku skaits, bet līdz ar reģionalizācijas reformu Valsts policijā pērnruden daudzi darbinieki devās izdienas pensijā un Z. Januševskis kļuva par kriminālpolicijas nodaļas priekšnieku un pavasara pusē — jau par Jēkabpils iecirkņa priekšnieka pienākumu izpildītāju. — Kļūt par iecirkņa priekšnieku man bija izaicinājums. Mana kandidatūra šim amatam nebija vienīgā. Tā kā iepriekš biju radis pieņemt izaicinājumus, sekoja arī karjeras izaugsme. Šodien varu teikt paldies saviem pasniedzējiem koledžā un akadēmijā, viņi man ļoti daudz deva, mācības ir bijušas tiešām vērtīgas. Man ir paveicies ar lieliskiem mācībspēkiem — pasniedzēji ir bijuši pazīstami tiesību jomas speciālisti, — teic policijas Jēkabpils iecirkņa priekšnieks.
Z. Januševskis pastāsta, ka viņam policijas darbā ir savi principi, piemēram, nedrīkst būt naids pret likumpārkāpējiem, bet jābūt neiecietībai pret viņu ļaunajiem darbiem. — Naids iznīcina, tas ir destruktīvs, bet neiecietībai pret aplamu rīcību ir jābūt, šīs divas lietas jāmāk nošķirt. Parasti cenšos nepieņemt nepārdomātus lēmumus. Bērnībā esmu aizrāvies ar šahu, tāpēc man patīk izdomāt rīcību un pieņemt tādus lēmumus, kas nenodara kaitējumu, tomēr atlaižu — nekādu! Iepriekšējā darbā ir nācies strādāt ar lietām, kurās iesaistīti kolēģi. Tas pavisam nav viegli, bet man ir tā sarkanā līnija, kura nekad netiek pārkāpta, — pastāsta policijas iecirkņa jaunais šefs.
Ārpus darba Z. Januševskis aizraujas ar auto lietām un makšķerēšanu. Īpaši tas saista ziemā, kad ezerus klāj ledus. Tas arī esot laiks, kad izdomāt visu līdz galam un pieņemt būtiskus lēmumus. Turklāt izzvejoti arī daži palieli plauži un līdakas. Tos viņš pats arī tīra un pagatavo ēšanai. Patīk viņam arī braukt ar auto un tos remontēt. Senāk ļoti paticis braukt ziemā pa ledu, kad tas vēl bija atļauts. Ikdienā laba atpūta pēc darba dienas ir kāda kinofilma, īpaši piedzīvojumu un fantastikas žanra. Tāpat laiku un spēkus prasa māja un dārzs. Jēkabpils policijas šefa dzīvesbiedre ir mūzikas pedagoģe, ģimenē aug meita, kura aizraujas ar dziedāšanu, dejām un sportu. Policijas šefa darbā ļoti palīdz ģimenes sapratne un atbalsts.
Runājot par prioritātēm, Z. Januševskis atzīst, ka lielāko daļu viņa laika paņem darbs, bet sirdij tuvāk vienmēr būs ģimene. Tai nu jāizjūt arī viss smagums, kas saistīts ar jaunajiem ģimenes galvas amata pienākumiem: zvani naktīs un ilgas darba stundas. Z. Januševskis atzīst, ka joprojām policijā ļoti izjūtams naudas trūkums. Par virsstundām vairs nemaksā, algas ir ļoti samazinātas, šobrīd policijas darbinieks mēnesī vidēji «uz rokas» saņem krietni zem 300 latiem. Tāpat stipri samazināti saimnieciskie izdevumi, benzīna normas — pat uz pusi. Tomēr policijas šefs ir pozitīvi noskaņots, viņš uzsver, ka ir optimists un par pašsaprotamu uzskata situācijas uzlabošanos nākotnē. — Gan jau pārvarēsim arī šīs ekonomiskās grūtības. Esam jau pieredzējuši deviņdesmito gadu sākuma pārmaiņas un esam to visu pārcietuši. Tā, kā bija, gan vairs nekad nebūs, būs citādi, bet ne sliktāk, — tā uzskata Z. Januševskis.
Ikdiena policijas iecirkņa priekšniekam ir gana saspringta. Pērn, piemēram, gada laikā Jēkabpilī pieņemti 3000 pieteikumi, no tiem vairāk nekā 1000 gadījumos ierosināta krimināllieta, bez tam vēl atbildība par visiem saimniecības jautājumiem. Ja runājam par situāciju ar noziedzības aktivizēšanos, Jēkabpils policijas iecirkņa šefs norāda, ka noziedzības līmenis nav pieaudzis, tas esot stabils. Pieaudzis zādzību skaits, īpaši sīko, kur zaudējumu apmērs ir zem 100 latiem. Zogot vairāk metālus, kabeļus, zādzību skaits palielinājies veikalos un degvielas uzpildes stacijās, taču krietni mazāks kļuvis laupīšanu un citu smagu nodarījumu skaits. — Protams, gribētos redzēt vairāk policistu ielās, taču mūsu arī fiziski ir kļuvis gandrīz par trešdaļu mazāk, — pastāsta Z. Januševskis. Šobrīd tieši apzinīgums esot tas dzinējspēks, kas palīdz strādāt un ar mazākiem resursiem paveikt tik pat daudz darba, cik agrāk, vai pat vairāk. — Savā četrdesmitgadnieka skatījumā varu teikt, ka neko no piedzīvotā nenožēloju. Mūsu paaudze ir paspējusi dzīvot divos atšķirīgos laikmetos, bet viss piedzīvotais ir bijis vērtīgs, jo tas ir ļāvis gūt neatsveramu pieredzi. Pat padomju armijas gadus es nenožēloju, jo tā bija savdabīga dzīves skola, — tā uzskata Z. Januševskis.
Raksts pārpublicēts no laikraksta "Brīvā Daugava", 18.05.2010.